“Europska unija mora svoj savez sa Sjedinjenim Američkim Državama učiniti stabilnijim i otpornim za ishode izbornih ciklusa”, izjavio je hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu Tonino Picula prilikom predstavljanja nacrta svog novog Izvješća o odnosima EU-a i SAD-a pred Odborom za vanjsku politiku Europskog parlamenta.
“Budući da su sigurnost i obrana među ključnim elementima transatlantskog partnerstva, poseban dio Izvješća o budućim odnosima EU-a i SAD-a posvetio sam tim temama. Izvješće poziva na daljnju operacionalizaciju suradnje EU-NATO na područjima kao što su zaštita kritične infrastrukture, nove i disruptivne tehnologije, svemir, sigurnosne posljedice klimatskih promjena te strano manipuliranje informacijama i uplitanje u unutarnjopolitičke procese članica Unije.
Neki od konkretnih prijedloga uključuju poziv na nastavak potpune koordinacije EU-SAD o učinkovitim međunarodnim sankcijama protiv Rusije, jačanje naše spremnosti protiv zlonamjerne upotrebe tehnološkog napretka koji šteti našim zajedničkim interesima, kao i važnost konvergencije transatlantskih stajališta prema Kini. Potrebno je raditi sa zemljama Globalnog juga na prihvatljivom alternativnom putu digitalnog razvoja, produbiti zajedničke transatlantske napore za osiguranje kritične transatlantske infrastrukture. Sve u svemu, moramo njegovati izravnije partnerstvo s SAD-om, ali i drugim globalnim partnerima u npr. sve važnijoj Indo-Pacifičkoj regiji”, kaže Picula.
Transatlantska suradnja, temeljena na principima partnerstva, ključna je u ovom vremenu brojnih globalnih i regionalnih kriza. Postoji snažna potreba za očuvanjem i jačanjem međunarodnog prava, posebno s obzirom na rusku agresiju na Ukrajinu.
Treba, također, nastaviti transatlantski dijalog i jačati parlamentarnu diplomaciju zbog efikasnog odgovora na globalne izazove. Transatlantski odnosi moraju se temeljiti na demokraciji, ljudskim pravima, vladavini zakona te uspješnijoj borbi protiv dezinformacija i stranog uplitanja.
Kina također predstavlja važnu točku u transatlantskim odnosima. Važno je koordinirati stavova između EU-a i SAD-a prema Kini, uzimajući u obzir europsku strategiju smanjivanja rizika.
Važno je adresirati prijetnje ruske i kineske informacijske manipulacije i uopće stranog upletanja, posebno u svjetlu trenutnih događaja u Ukrajini i njihovog utjecaja na druge regije poput zapadnog Balkana, Afrike i Latinske Amerike.
U zaključku, kontinuitet transatlantske suradnje između sa SAD je od izuzetne važnosti za EU. S obzirom na trenutačne globalne prijetnje, EU treba blisko surađivati s SAD-om, ali i graditi svoju stratešku autonomnost. Takav pristup može najbolje sačuvati naše demokratske vrijednosti, omogućiti ekonomski i socijalni napredak, zaštititi naša društva i osigurati prosperitet naših građana.