HR EN
4. rujna 2024. Odbori / Međuskupina

Usvojeno Piculinih 8 amandmana na proračun Europske Unije

MEP Tonino Picula je u novom mandatu ponovno imenovan za člana u Odboru za vanjske poslove (AFET) i zamjenskog člana Pododbora za sigurnost i obranu (SEDE)
MEP Tonino Picula je u novom mandatu ponovno imenovan za člana u Odboru za vanjske poslove (AFET) i zamjenskog člana Pododbora za sigurnost i obranu (SEDE).

MEP Tonino Picula je u novom mandatu ponovno imenovan za člana u Odboru za vanjske poslove (AFET) i zamjenskog člana Pododbora za sigurnost i obranu (SEDE). Ova dva odbora/pododbora bila su o fokusu njegovog rada od prvog mandata u Europskom parlamentu (2013.godine) te u njihovom radu neprekinuto sudjeluje sve do danas. Upravo je zbog svog istaknutog djelovanja u AFET i SEDE 2024. proglašen najutjecajnijim europarlamentarcem na području vanjske, sigurnosne i politike proširenja dok je za najutjecajnijeg hrvatskog zastupnika u EP proglašen dva puta - 2020. i 2023. godine.

 

U prvom radnom tjednu MEP Picula nastavio je svoj angažman na kao suizvjestitelj Europskog parlamenta za financijski instrument Plan rasta za Zapadni Balkan kroz 8 amandmana na proračun EU za 2025. godinu, od kojih su svi usvojeni. Amandmani se odnose primarno na Plan rasta i reforme za Zapadni Balkan i njegove operativne rashode

- Instrument za Zapadni Balkan dostići će svoj puni potencijal 2025., stoga postoji potreba za navođenjem odobrenih sredstava za plaćanja. Iznos je istovjetan s omjerom koji koristi Komisija za instrument za Ukrajinu. – ističe MEP Picula

Ukupno sedam amandmana pojedinačno uputio je za zemlje Zapadnog Balkana (Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Srbija)

- U skladu sa zajedničkom izjavom koju su usvojili Europski parlament i Vijeće o proračunskoj nomenklaturi za Instrument za reformu i rast za Zapadni Balkan kao dio političkog sporazuma, ključno je uspostaviti detaljniju proračunsku nomenklaturu s jednom proračunskom linijom po zemlji, s ciljem jačanja odgovornosti, transparentnosti i punog poštovanja proračunskog tijela. – navodi Picula

Važno je napomenuti kako je zastupnik Picula u proteklom mandatu vršio dužnost predsjednika Radne skupine za Zapadni Balkan te bio autor izvješća o novoj strategiji proširenja Europske Unije. Na zadnjoj sjednici EP u prošlom sazivu izglasan je Instrument za reforme i rast za Zapadni Balkan koji osigurava dodatnu pretpristupnu pomoć od 6 milijardi EUR našoj regiji. Nakon samog izglasavanja Plana zastupnik Picula izjavio je kako on daje novi poticaj procesu proširenja koji se temelji na vladavini prava, transparentnosti i reformama kao jedinom načinu približavanja zemalja Zapadnog Balkana EU. Istaknuo je kako stabilno susjedstvo, predano ulasku u EU, provedbi reformi i uređenim susjedskim odnosima ključno za Hrvatsku i njezine građane.

Svrha Plana rasta za Zapadni Balkan jest donošenje konkretnih koristi prije punog članstva država Zapadnog Balkana, putem jačanja ekonomskog rasta i ubrzavanja prijeko potrebne socioekonomske prilagodbe. Cilj Instrumenta je podržati usklađivanje potencijalnih budućih članica s vrijednostima, pravnom stečevinom i socio-ekonomskim standardima Unije, olakšati i ubrzati njihovu integraciju u jedinstveno tržište, kao i poticati dobrosusjedske odnose na Zapadnom Balkanu.

 

Sastanak s glavnim tajnikom Vijeća za nacionalnu sigurnost Tajvana

 

MEP Picula se kao dugogodišnji istaknuti član Pododbora za sigurnost i obranu (SEDE) odazvao pozivu na sastanak bivšeg tajvanskog ministra vanjskih poslova i aktualnog glavnog tajnika dr. Josepha Jau-Shieh WU-a.

Sastanak se dogodio u četvrtak 05.09., a glavne teme sastanka su bile geopolitički, ekonomski i sigurnosni aspekti odnosa Europske Unije i Tajvana. Picula je na sastanku naglasio kako je Tajvan iznimno važan demokratski saveznik Europske Unije kojem treba nastaviti pružati podršku i razvijati suradnju na svim poljima. Osim kineskih pritisaka na Tajvan te pokušaja Pekinga da pojačaju ovisnost trećih zemalja, našeg europarlamentarca su zanimali stavovi dvaju kandidata za predsjednika SAD-a o statusu Tajvana.

Koristimo kolačiće (cookies) kako vam poboljšali online iskustvo. Korištenjem naše web stranice pristajete na uporabu kolačića.