Bruxelles, 22. travanj 2022. - “Stabilnost zapadnog Balkana i zemalja Istočnog partnerstva je ključno za održavanje mira i sigurnosti u ovoj regiji I cijeloj Europskoj uniji. Baš zbog toga Europska bi unija trebala učiniti puno više da ponovno uspostavi vjerodostojnost, koju je ozbiljno uzdrmala odgodom otvaranja pregovora s Albanijom i Sj. Makedonijom, kao i neodobravanjem liberalizacije viza s Kosovom. Povratkom američke politike u regiju, vidim prostor za konvergenciju na zajedničkim temama sigurnosti”, izjavio je Tonino Picula, hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu i predsjednik Radne skupine za zapadni Balkan i izvjestitelj za odnose sa SAD-om, koji je danas ugostio američke senatore Chrisa Murphyja iz senatskog Odbora za vanjske poslove i Thoma Tillisa iz Odbora za oružane snage SAD-a.
Za razliku od prijašnjih kriza koje su imale negativan utjecaj na percepciju politike proširenja, trenutna kriza u Ukrajini je treba vratiti u fokus kao odgovor na brojne izazove u regiji, rekao je Picula.
Dvojac senatora u Bruxelles je stigao nakon njihove ovotjedne turneje po zemljama zapadnog Balkana, u sklopu koje su posjetili Kosovo, Bosnu i Hercegovinu i Srbiju.
Ova će godina biti iznimno važna za stabilnost regije, ocijenili su Murphy i Tillis, koji su zadovoljni sastancima održanim s liderima Srbije, BiH i Kosova, ali su ih informacije koje su doznali zabrinule.
Picula je tijekom sastanka posebno upozorio na sve lošiju situaciju u Srbiji, koja se nastavlja nakon neregularnih izbora na kojima je ponovno izabran Aleksandar Vučić, pa je istaknuo i rezultate nedavno provedenih ispitivanja javnog mnijenja u Srbiji, koja su po prvi puta pokazala kako većina građana zemlje ne podržava ulazak u Europsku uniju. To je dodatno problematično, ocjenjuje Picula, zbog činjenice da Srbija kao kandidatkinja za članstvo izbjegava uskladiti svoju politiku sankcija prema Rusiji s EU.
Zbog toga, smatra, EU treba artikulirati jasan plan djelovanja prema kandidatkinjama koje izbjegavaju provoditi sankcije. Izbjegavanje usklađivanja vanjske i sigurnosne politike s članicama EU mora za sobom povući jasne posljedice tijekom procesa približavanja EU. Na kraju, složili su se oko važnosti produbljenja transatlantske suradnje u regiji. U jesenas usvojenom Izvješću o budućnosti odnosa EU i SAD-a, čiji je Picula autor, naglašava se potreba obnove strateškog partnerstva EU i SAD-a u regiji zapadnog Balkana kako bi se omogućila izgradnja otpornih, naprednih i demokratskih multietničkih društava koja se mogu oduprijeti utjecajima lokalnih i vanjskih autoritarnih sila.
Nakon ruske agresije na Ukrajinu, to je važnije nego ikada, složili su se svi okupljeni.