HR EN
9. travnja 2025. Odbori / Međuskupina

Osiguravanje vladavine prava, slobode medija i rješavanje korupcije ključni su za proces pristupanja Srbije EU

Zastupnici Odbora za vanjske poslove pozivaju Srbiju da ozbiljno pokaže svoju stratešku orijentaciju prema EU, u izvješću usvojenom u srijedu.

• Nema napretka u područjima vladavine prava i slobode medija
• Stalni bliski odnosi Srbije s Rusijom izazivaju zabrinutost
• Pozitivni rezultati u makroekonomskoj stabilnosti i fiskalnoj disciplini

Zastupnici Odbora za vanjske poslove pozivaju Srbiju da ozbiljno pokaže svoju stratešku orijentaciju prema EU, u izvješću usvojenom u srijedu.

Srbijanske vlasti trebaju pokazati snažnu političku volju i dosljednost u provedbi reformi vezanih uz EU i nedvosmisleno komunicirati svojim građanima o EU i europskom putu Srbije, navodi se u izvješću koje je Odbor za vanjske poslove usvojio s 55 glasova za, 13 protiv i 8 suzdržanih.

Nema napretka u kritičnim područjima za članstvo u EU

Priznajući dobru razinu pripremljenosti Srbije u pogledu makroekonomske stabilnosti i fiskalne discipline, zastupnici Europskog parlamenta sa zabrinutošću primjećuju da je bilo ograničenog ili nikakvog ukupnog napretka u ispunjavanju kriterija za članstvo u EU u kritičnim područjima kao što su vladavina prava, sloboda medija, reforma javne uprave i usklađivanje s politikama EU-a, posebice s vanjskom politikom EU-a. Žaleći zbog stalnih bliskih odnosa Srbije s Rusijom, koji izazivaju zabrinutost oko njezine strateške orijentacije, zastupnici Europskog parlamenta pozivaju EU da preispita opseg financijske pomoći koju EU pruža Srbiji u slučaju kontinuirane podrške antidemokratskim ideologijama i neusklađenosti restriktivnih mjera EU-a i ZVSP-a.

Korupcija kao značajna prepreka

Cjelokupni tempo pristupnih pregovora ovisit će i o predanosti Srbije dijalogu Beograda i Prištine, koji treba voditi u dobroj vjeri kako bi se postigao pravno obvezujući sporazum temeljen na uzajamnom priznavanju, navodi se u izvješću. Zastupnici Europskog parlamenta također su zabrinuti zbog popuštajućeg pristupa Komisije prema Srbiji u pozadini jednogodišnjeg nazadovanja zemlje u pogledu vladavine prava, demokracije i temeljnih prava, kao i njezinog destabilizirajućeg utjecaja na cijelu regiju. Naglašavajući da je razina korupcije u Srbiji značajna prepreka njenom procesu pristupanja EU, pozivaju na potpune i transparentne pravne postupke i istragu nadležnih tijela, nakon urušavanja nadstrešnice novosadskog željezničkog kolodvora 1. studenog 2024. te nepristranu istragu o navodnom korištenju nedozvoljene tehnologije kontrole mase protiv prosvjednika. Zastupnici u Europskom parlamentu duboko su zabrinuti zbog sistemskih problema na koje su ukazali studentski i razni drugi prosvjedi u Srbiji, poput pitanja koja se odnose na građanske slobode, podjelu vlasti, korupciju, zaštitu okoliša te institucionalnu i financijsku transparentnost. Žale što je Vlada propustila priliku izaći u susret zahtjevima studenata koji su u velikoj mjeri usklađeni s reformama koje Srbija treba provesti na svom europskom putu.

- Duga politička kriza, pojačana nedostatkom napretka u temeljnim kriterijima kao što su korupcija, vladavina prava, sloboda medija i izborna reforma imaju izravan utjecaj na europski put Srbije. Srbija predugo pokušava uzeti najbolje od europskih fondova, a pritom zanemaruje naše temeljne vrijednosti i našu geopolitičku orijentaciju. Proces proširenja temelji se na zaslugama, a napredak Srbije mogao bi pozitivno utjecati na regiju - zaključio je Izvjestitelj EP za Srbiju Tonino Picula

Koristimo kolačiće (cookies) kako vam poboljšali online iskustvo. Korištenjem naše web stranice pristajete na uporabu kolačića.