HR EN
11. listopada 2016. Projekti Ureda

Okrugli stol o zaštiti autohtonih proizvoda, Lika

Ured zastupnika Tonina Picule organizira četvrti ciklus radionica o zaštiti hrvatskih autohtonih proizvoda, ovoga puta u Lici - u općini u kojoj je zaštićen Lički krumpir.

Nakon Dubrovnika, Šibenika, Rovinja i Zagreba, Ured zastupnika Picule organizira novi krug edukacije u Lovincu u Lici. Ovoga puta, radionica će biti posvećena ne samo proceduri zaštite proizvoda na europskoj razini već i predstavljanju modela i dobrih primjera kako koristiti zaštitu proizvoda kao integralan dio ruralnog razvoja.

Zlouporabe imena "Lički krumpir" okupile su tradicionalne proizvođače i potaknule ih na projekt zaštite imena na nacionalnoj i europkoj razini jer je to značajno pridonijelo propasti proizvodnje krumpira u Lici. Nakon višegodišnjeg truda Udruge proizvođača Ličkog krumpira, danas se proizvodi oko 250 tona zaštićenog Ličkog krumpira. 

Okrugli stol „EU politike kvalitete: alati ruralnog razvoja“ održat će se u petak, 14.10. u Domu kulture u Općini Lovinac od 10.30 h, a radionice za proizvođače počinju od 13.45 h.

Uz zastupnika Piculu, svoja će iskustva podijeliti načelnik općine Lovinac Hrvoje Račić o ulozi Ličkog krumpira u razvojnoj strategiji općine, Ana Marušić Lisac iz Biotechnicona, Ante Madir iz Klastera hrvatskog pršuta, Blanka Sinčić Pulić iz Istarske županije, Ivo Kara-Pešić iz Udruge Kinookus i Jelena Mikin iz udruge Tavan je javan.

U sklopu okruglog stola održat će se i predstavljanje priručnika „Autohtoni proizvodi i oznake kvalitete Europske unije: od ideje do realizacije“ koji je namijenjen prvenstveno proizvođačima, ali i svima onima koji tek razmišljaju o tome da se uključe u proces zaštite proizvoda. Priručnik će zastupnik Picula staviti na raspolaganje svim sudionicama i sudionicima, kao što je to već učinio i prilikom njegovog predstavljanja u Zagrebu. 

„Tri smo godine prikupljali iskustva s terena, slušali probleme koji muče proizvođače i došlo je vrijeme da to objedinimo i stavimo na papir. Priručnik je kolekcija iskustava onih koji su kroz taj proces prošli, razriješava niz zabluda oko zaštite proizvode, upozorava na probleme na koje se može naići, ali i sumira kvalitetna rješenja za ostale proizvođače koji tek misle krenuti u proces zaštite“, poručio je zastupnik Picula koji od početka mandata u Europskom parlamentu, radi na zaštiti proizvoda.  

"Hrvatskoj ide sve bolje, trenutno je 12. od 28 zemalja članica EU po broju proizvoda u DOOR bazi. Cilj je svake ovakve radionice osnažiti male i srednje proizvođače poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda jer je iz mjeseca u mjesec vidljivo da napori oko zaštite autohtonih proizvoda u Hrvatskoj daju rezultate", dodao je Picula. 

Hrvatska trenutno ima 14 zaštićenih proizvoda na razini EU - nedavno su od Komisije zaštićene oznake izvornosti dobili Korčulansko maslinovo ulje i Paška janjetina, a ostali proizvodi su: Istarski, Krčki, Drniški i Dalmatinski pršut, Ogulinski kiseli kupus, Lički krumpir, Poljički soparnik, Krčko maslinovo ulje, Ekstra djevičansko maslinovo ulje Cres, Neretvanska mandarina, Zagorski puran, Baranjski kulen. 

Koristimo kolačiće (cookies) kako vam poboljšali online iskustvo. Korištenjem naše web stranice pristajete na uporabu kolačića.