HR EN
30. studenog 2016. Plenarne sjednice

Brža isplata i više sredstava za Fond solidarnosti EU

Zastupnik Tonino Picula zatražio je da Fond solidarnosti Europske unije poveća stopu plaćanja akontacije s trenutnih 10% kako bi se pokrio veći udio u ukupnom trošku šteta koje nastaju zbog elementarnih nepogoda, tijekom rasprave o ocjeni Fonda za solidarnost večeras u Bruxellesu. Zastupnik je na Izvješću o Fondu radio kao izvjestitelj u sjeni Odbora za regionalni razvoj (REGI).

“Trenutno se pokriva svega 2 do 5% ukupne štete zbog čega treba pojačati financijski instrument. Tako ćemo zaista iskazati solidarnost i zajamčiti brzu pomoć građanima pogođenim velikim elementarnim nepogodama – moramo izbjeći stituacije kada se žrtve osjećaju napušteno u dugom razdoblju dok čekaju uplatu sredstava iz Fonda”, istaknuo je Picula.

Svih 13 amandmana koje je zastupnik Picula uložio kao izvjestitelj u sjeni, usvojeno je u sklopu Izvješća o Fondu - ocjeni stanja nakon zadnje reforme u 2014. godini. Među njima je i onaj kojim Picula upozorava na sporu isplatu odobrenih sredstava.

„Nakon reformi i dalje mora proći minimalno 8 do 10 tjedana prije nego se novci isplate korisnicima jer dopuštenje moraju dati i Vijeće i Europski parlament. U praksi je taj rok i duži. Novac za poplave koje su pogodile Hrvatsku i ostale zemlje u regiji u svibnju 2014. odobren je od Komisije u listopadu, a potvrđen u EP-u tek u prosincu iste godine – dakle, nakon punih 7 mjeseci od nepogoda“.

Podsjećamo, Picula je lani u srpnju zatražio hitnu pomoć za požare na Korčuli i Pelješcu od Corine Cretu – povjerenice za regionalni razvoj u čijoj je nadležnosti upravljanje Fonda za solidarnost. Upozorio je tada da je uveden poseban prag od 1% regionalnog BDP-a za najudaljenije regije gdje otoci svakako spadaju.

Fond solidarnosti EU osnovan je nakon tragičnih poplava 2002. godine zbog pružanja financijske potpore državama članicama i pristupnicama EU nakon velikih prirodnih katastrofa. Od tada do kraja srpnja prošle godine, odobreno je i isplaćeno ukupno 3.8 milijardi EUR-a na temelju 72 zahtjeva iz 24 zemlje članice i ne-članice.

“Ovo izvješće, ali i Rezolucija o posljedicama katastrofalnih potresa u Italiji, predstavljaju dobar set prijedloga za pomoć stradalim građanima jer poboljšavaju rješenja Europske komisije. To se odnosi na trajanje isplate pomoći, mjere prevencije, provedbu EX-ante uvjeta u kohezijskoj politici, sinkronizaciju postojećih instrumenata EU, transparentnost u trošenju dodijeljenih sredstava i suradnju izmedu različitih razina odlučivanja”, zaključio je Picula i pozvao zastupnike da usvoje Izvješće.

Glasovanje Europskog parlamenta o Izvješću predviđeno je sutra, 1. prosinca.

Govor zastupnika Picule

Koristimo kolačiće (cookies) kako vam poboljšali online iskustvo. Korištenjem naše web stranice pristajete na uporabu kolačića.